Karpální tunel aneb aby vás v noci neprobouzelo mravenčení prstů na rukou - MUDr. Richard Kreml

[Pouze v ordinačních hodinách] 581 761 005

Karpální tunel aneb aby vás v noci neprobouzelo mravenčení prstů na rukou

Syndrom karpálního tunelu je časté onemocnění, které postihuje jeden z hlavních nervů ruky. Pokud chcete vědět, jak se dá nepříjemné mrtvění prstů léčit, klikněte na tento odkaz

Karpální tunel

Nervy ruky složí k tomu, abychom jednak cítili všechny důležité vjemy (třeba dotek, teplo, bolest...) a také k tomu, aby přinášely informace do svalů (kdy, který a jak silně se má zatnout). Jeden z hlavních nervů - nervus medianus - prochází do dlaně a prstů (všech kromě malíčku) v zápěstí tzv. karpálním tunelem. Karpální tulel je prostor zhruba na úrovni zápěstí z dlaňové strany, kde si můžeme pod kůží nahmatat několik šlach. Další šlachy a nervus medianus jsou v hloubce, takže si je nahmatat nemůžeme. Důležité ale je, že všech asi 10 šlach (pokrčují prsty) a nerv jsou vedle sebe naskládány tak trochu jako sardinky v krabičce.

Ve zdravé ruce má tedy nerv právě tak akorát dost místa. Pokud ale z jakýchkoli důvodů dojde k otoku šlach (obvykle do bývá zánět šlach, který se nemusí jinak projevovat), nerv nemá kam uhnout a je stlačen.

Jak se to projeví?

Zejména mravenčením či zhoršením citlivosti prstů. Můžete si to představit asi tak, jakobyste měli úzkou manžetu od košile, takže vám příliš silně stáhuje zápestí. Nejvíc si nerv obvykle "stěžuje" v noci, takže pacient nemůže mnohdy spát, protřepává si ruce a snaží se ulevit si pod tekoucí studenou vodou.

Co se s tím dá dělat?

Pokud jsou potíže akutní, obvykle jako první pomoc se dá - kromě běžných léků od bolesti - použít obstřik - tedy injekce látky, která dokáže alespoň dočasně srazit otok. Následně je většinou vhodné upřesnit diagnózu vyšetřením EMG - provádí neurolog, který dokáže změřit, jak rychle v nervu impulsy běhají a zjistí podle toho, jak velký útlak je.

Operace

Dříve nebo později se potíže pacienta definitivně vyřeší operací. Tato spočívá v osvobození nervu z útlaku. Je to jednodušší, než se zdá. V místním umrtvení (to je to samé, co používá třeba zubař, aby nás ošetření nebolelo), z drobného, asi 2-3cm řezu na zápěstí se dostaneme k povázce (taková šlachovitá tkáň, která uzavírá nerv a šlachy v jednom prostoru - karpálním tunelu. Vypadá přibližně jako výše zmíněná manžeta od košile. Principem operace pak je, tuto úzkou manžetu rozepnout - protože ale nemá knoflíček, musíme to samozřejmě udělat šetrným naříznutím po celé délce, kde siská nerv. Po rozříznutí se už ze spodiny tlačí osvobozený nerv ven z rány a vidíme, jak se začíná znovu prokrvovat. Na závěr už jen zašijeme povrchní vrstvu rány - kůži. A je to.

Doba léčení : než se zahojí kůže - asi 10 dní, než zcela jizvička vyzraje - asi 3-4 měsíce

Doba pracovní neschopnosti: podle charakteru zaměstnání - minimálně 3 dny, pokud pracujete třeba v administrativě. Měsíc, pokud pracujete manuálně. Neznamená to, že nemůžete ruku měsíc vůbec používat, ale přeci jen dříve než za 4-6 týdnů 8 hodinovou šichtu nezvládnete.


kompletní nabídka poskytovaných služeb ceník poskytovaných služeb

Další nabízené služby

Artroskopie - proč si nechat vrtat koleno?
Lupavý prst
Artróza aneb opotřebování kloubů
Karpální tunel aneb aby vás v noci neprobouzelo mravenčení prstů na rukou
Dupuytrenova kontraktura aneb když je ruka jako pařát