Artroskopie - proč si nechat vrtat koleno? - MUDr. Richard Kreml

[Pouze v ordinačních hodinách] 581 761 005

Artroskopie - proč si nechat vrtat koleno?

Koleno je, s trochou nadsázky, jako meloun - dokud se nepodíváme dovnitř, nevíme, co tam je. Jsme sice schopni odhadnout pravděpodobnou příčinu potíží pomocí klinického vyšetření, ale ani rtg, ani nejmodernější magnetická rezonance nanahradí pohled do nemocného kloubu. Některé závady prostě bez toho nakouknutí opravit nejde - třeba ten zlopověstný meniskus. Naštěstí máme k dispozici šetrnou metodu - artroskopie kolene je metoda, kdy si prohlédneme kloubní dutinu pomocí kamery.

Ještě před pár lety znamenala operace menisku velký zásah do kolenního kloubu - aby se operatér mohl do kolene "podívat", musel ho otevřít ránou o délce 5-7 cm. Dnes nám k podstatně přesnějšímu vyšetření vnitřních struktur kloubu postačí dva drobné vpichy.

Vše se odehrává v celkové anestezii = narkóze (obvykle - jen někdy doporučí anesteziolog tzv. spinální anestezii, tj. umrtvení dolní poloviny těla injekcí - viz heslo Anestezie). Ošetřovaný kloub musíme napustit vodou - čímž se kloub nafoukne asi jako se nafukuje balón, jednotlivé struktury uvnitř se oddálí a je možné je snáze vyšetřit.

Co nejčastěji v koleně bolí? Jaké závady obvykle nalézáme?

Koleno po podvrtnutí - poškození menisků, předního zkříženého vazu, méně často poškození chrupavky

Bolestivé koleno bez předchozího úrazu - obvykle u pacientů starších - nejčastěji poškození chrupavky, zánět kloubní výstelky, volná tělíska...


Jak dlouho operace trvá? - záleží na nálezu, obvykle okolo 30-45 minut

Bolí to? Ranky bolí, asi jako když se pořežete. Koleno po výkonu bývá přece jen podrážděné, takže první svěšení končetiny po operaci je provázeno pocitem otoku. Vleže obvykle nebolí, citlivé bývá první dny při postavení se. Není to ale nic nesnesitelného (mám to vyzkoušené, sám jsem artroskopii kolene prodělal)

Doba léčení : v nemocnici si vás necháme (obvykle) jednu noc. Možná vám to po nekomplikovaném zákroku přijde zbytečné, ale pro klid váš, vaší rodiny a v neposlední řadě pro pocit jistoty pro lékaře považujeme pohlídání pacienta alespoň 12 hodin po operaci za zlatý standart. Každý člověk je jiný, každý reaguje na podané léky a provedený zákrok po svém. To, že se po operaci můžete obrátit s jakýmkoli problémem na naše zkušené sestřičky, pod jejichž dohledem narkózu bezpečně vydýcháte, není buzerace, ale léty ověřený nejrozumnější postup. Druhý den ráno pak můžete vyrazit bezpečně k domovu.


Proč někdo za 3 týdny po artroskopii může sportovat a někomu se koleno hojí pomaleji? Je to v zásadě dáno nálezem – každý člověk je jiný a postižení kloubů může být jen lehké, ale také tak těžké, že miniinvazivní zákrok nestačí.

Doléčení : vpichy po zavedení kamery a nástrojů se hojí cca 8-10 dní, jizvička pak ještě vyzrává a může být až půl roku citlivější na dotek

Doba pracovní neschopnosti: na to se předem odpovídá obtížně - v zásadě počítejte minimálně 1 týden. Může to být ale podstatně déle , pokud vykonáváte těžší práci. Delší hojení a zdlouhavější léčba provází poškození chrupavek - tzv. artroza.

Rizika a komplikace: obecně jsou rizika artroskopických výkonů velmi malá. Po artroskopii kolene (resp. při jakémkoli onemocnění končetiny) se může vyskytnout tzv. zánět žil. Jedná se o stav, kdy vzniká krevní sraženina (trombus) v hlubokých žilách končetiny. Trombus se může uvolnit a může být zavlečen proudem krve do plic, čímž vzniká tzv. embolie. Trombóze a embolii bráníme užíváním elastických obvazů, časným cvičením a preventivní aplikací injekcí heparinu (Zibor).


kompletní nabídka poskytovaných služeb ceník poskytovaných služeb

Další nabízené služby

Karpální tunel aneb aby vás v noci neprobouzelo mravenčení prstů na rukou
Artróza aneb opotřebování kloubů
Protetika
Dupuytrenova kontraktura aneb když je ruka jako pařát
Artroskopie - proč si nechat vrtat koleno?