Kloubní výživa

Jakou doporučujete kloubní výživu?

Odpověď:
Na trhu jsou desítky preparátů, které se prezentují jako tzv. chondroprotektiva, neboli léky podporující regeneraci kloubů. Jedná se doplňkovou léčbu a je těžké některý doporučit, žádná objektivní srovnávací studie neexistuje. Přípravky by měly být registrované Státním úřadem pro kontrolu léčiv, který zodpovídá za jejich bezpečnost. Na recept s částečnou úhradou pojišťoven lze předepsat přípravky Piascledine a Condrosulf. Účinnost těchto léků je velmi individuální, záleží na stupni postižení. Vedle přípravků „na polykání“ jsou často používány i injekční přípravky, tzv. viskosuplementace. Jejich výhodou je, že se aplikují ve vyšší koncentraci přímo do postiženého kloubu nebo k bolestivému šlachovému úponu. Jedná se nejčastěji o preparáty s obsahem hyaluronátu (Hyalgan, Hyalone, Synovial a další) nebo kolagenu. Mají dvojí efekt – jednak podporují regeneraci, zároveň také zlepšují kluznost kloubních povrchů. Jsou částečně hrazeny pojišťovnami. Jsou určeny pro léčbu lehčí až středně těžké artrozy, u pokročilých stupňů nemají efekt a můžou naopak uškodit. Zvláštní kapitolou je léčba odstředěnou krevní plazmou, kterou lze ale doporučit jen u některých typů postižení. Jedná se také o léčbu pro pacienta dražší (celá kúra obvykle okolo 15-20 000Kč) a na našem pracovišti ji neprovádíme.

Vybíráme z dalších dotazů pacientů:

Akutní stav?

Mám akutní potíže a potřebuji urgentní ošetření, co mám dělat?
Odpověď: Pokud se domníváte, že potřebujete ošetření neprodleně, doporučujeme navštívit Vašeho praktického lékaře. Váš ošetřující lékař má možnost Vám jednak poskytne akutní pomoc, dále může zavolat kterémukoli odbornému lékaři, ... 

Bolest o víkendu?

Co mám dělat, když mám velkou bolest o víkendu nebo o svátcích?
Odpověď: O víkendech a mimo běžnou ordinační dobu budete ošetření na pohotovostních chirurgických ambulancích nemocnic – v případě ortopedických potíží ale očekávejte obvykle pouze základní ošetření a předpis léků od bolesti.  

Miminko k vyšetření kyčlí

Jak mám objednat miminko k vyšetření kyčlí?
Odpověď: Objednání není nutné, jen se pro jistotu podívejte na web, abychom náhodou neměli dovolenou. Vezměte s sebou jednu látkovou plenku.  

Zeptejte
se nás ...

Napište dotaz, přidejte svoji e-mailovou adresu a odešlete. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.

Kontrolní kód pro zamezení spamových vložení: