Totální endoprotéza – desatero co teď a co potom? - MUDr. Richard Kreml

[Pouze v ordinačních hodinách] 581 761 005

Totální endoprotéza – desatero co teď a co potom?

Dovolím si z dvacetileté praxe pár slov k lidem, kterým byla doporučena kloubní náhrada, tzv. totální endoprotéza.

1/ „totálka“ není konec světa

2/ smyslem operace je vrátit člověka zpět do aktivního života

3/ jedná se o jednu z nejčastěji prováděných operací v moderní medicíně, takže rizika komplikací jsou relativně nízká. Asi jako v letecké dopravě – čím více se létá, tím menší je procento havárií.

4/ každá operace má svá rizika. Je třeba je co nejvíc eliminovat, proto každý pacient musí podstoupit tu „otravnou“ sérii předoperačních vyšetření.

5/ máte strach? Tak to jste úplně normální, bez pudu sebezáchovy bychom dávno vyhynuli. Přesto není dobré, aby Vaše obavy podlomily Vaši kondici a rozpoložení. Dobrá mysl, půl zdraví. Osvědčila se mi jedna zásada – člověk má mít z operace respekt, ale zároveň by se měl naladit tak, aby se těšil. Když ne na samotnou operaci, tak na to, že po operaci se zbaví bolesti a vrátí se ke své práci, ke koníčkům a třeba i k rekreačnímu sportu. A třeba ukáže dědeček vnoučatům, jak se kope penalta. A babička si zase užije zahrádku.

6/ jste od přírody „nervák“ a prostě se nanaladíte, po nocích nespíte a zdají se Vám divoké sny? Nedá se nic dělat, navštivte svého praktického lékaře a nechejte si napsat nějaký lék na uklidnění. Je důležité se dobře vyspat. Ráno moudřejší večera. P.S.: není úplně dobrý nápad promítat si před spaním lékařská videa z internetu...

7/ jak to proboha zvládnu po operaci doma? Nejste si jisti? Proberte to s lékařem. Obecně lze říct, že zhruba 10 dní po operaci by měla být Vaše pohyblivost minimálně srovnatelná se stavem před operací. Přesto, pokud to jen trochu Vaše rodinné poměry dovolí, doporučujeme po operaci pokračovat pobytem v některém rehabilitačním zařízení – obvykle Jevíčko u Olomouce nebo Klimkovice u Ostravy. Intenzivní rehabilitace v péči odborníků Vás znovu postaví na nohy, a zhruba po dvou dalších týdnech bude Vaše kondice zase o kus lepší.

8/ bude to bolet? Vnímání bolesti je hodně individuální. V každém případě Vám bude k dispozici lékař specialista – anesteziolog, který má boj s bolestí na starosti. Jako dobrou zprávu můžu uvést, že v posledních letech se používá velmi účinná epidurální analgezie, díky níž pacienti snášejí výkony podstatně lépe než dříve. Obvykle říkám: jeden den to bude stát za pendrek – člověk je v cizím prostředí, vystresovaný, cloumání při operaci, pak samá hadička a pípající přístroje. Zatněte zuby, s kohoutím zakokrháním se bolest a nepohoda pomalu zmírňují, ob den už Vás „vyženeme“ z postele a každý den to bude o kousek lepší

9/ papíry, papíry, papíry. Před operací dostanete asi deset papírů k podpisu. Jsou to různá poučení a tom, co s Vámi budeme dělat. Můžete si je přečíst, můžete se i na cokoli zeptat, ale hlavní význam těch papírů je právní - nemůžeme nikoho léčit proti jeho vůli. Důvěrně Vám sdělím, co jsem s papíry udělal já sám před operací, kterou jsem prodělal. Nečetl jsem ani řádek. Našel jsem si lékaře a pracoviště, kterým důvěřuji a vím o nich, že svou práci udělají jak nejlíp umí. A ptal jsem se průběžně, ze dne na den, co bude následovat.

10/ něco nevíte? Nehloubejte, netrapte se, prostě se zeptejte


kompletní nabídka poskytovaných služeb ceník poskytovaných služeb

Další nabízené služby

Totální endoprotéza – desatero co teď a co potom?
Karpální tunel aneb aby vás v noci neprobouzelo mravenčení prstů na rukou
Artróza aneb opotřebování kloubů
Dupuytrenova kontraktura aneb když je ruka jako pařát
Lupavý prst